Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepej. Dowiedz się więcej.
You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Czyszczenie włókien światłowodowych – Część III

Czyszczenie włókien światłowodowych – Część III

Kontynuując nasz cykl chcielibyśmy zwrócić uwagę na wszystkie narzędzia czyszczące. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenie trzeciego artykułu. Zachęcamy do lektury!

Podobnym narzędziem jak kaseta jest tak zwany długopis czyszczący (Pen). Zamiast taśmy zastosowano w nim nitkę bawełnianą, która nie powoduje pylenia. Powierzchnia czyszcząca została zredukowana do średnicy nitki. Dzięki temu możliwe było wyprofilowanie głowicy czyszczącej do rozmiarów feruli złączy. Możemy spotkać dwa typy takich długopisów. Jeden pod ferule 2,5 mm i drugi z głowicą o średnicy 1,25 mm. Idealnie nadają się do czyszczenia samodzielnych złączy, jak i tych zainstalowanych w adapterach. Dzięki takiej funkcjonalności można w łatwy sposób czyścić złącza w gotowych sieciach. Robimy to bez ryzyka uszkodzenia (nie trzeba otwierać przełącznic i wypinać złączy z adapterów, żeby je wyczyścić).

pen2Podobnie jak w kasetach, Pen posiada mechanizm przewijający nitkę podczas czyszczenia. Dodatkowo głowica wykonuje ruch wokół własnej osi, co poprawia efektywność czyszczenia. Pojedynczy długopis wystarcza na przeprowadzenie od 400 do 800 cykli czyszczenia. Oczywiście zależy to od modelu urządzenia.

Przejdźmy teraz do nieco prostszych rozwiązań niż wspomniane automaty czyszczące. Chcąc wyczyścić złącza w adapterze, porty w urządzeniach do transmisji czy miernikach światłowodowych możemy również sięgnąć po patyczki bawełniane. Podobne do patyczków higienicznych, jakie znamy z życia codziennego. Tutaj jednak zamiast waty mamy nawiniętą taśmę bawełnianą bezpyłową. Główka patyczków podobnie jak w długopisach czyszczących jest wyprofilowana pod średnicę feruli w złączach. Do wyboru mamy patyczki z końcówką o średnicy 2,5 mm i 1,25 mm.

Występują też wersje z końcówkami specjalistycznymi zwiniętymi w stożek, wiosło czy o większych powierzchniach czyszczących. Wykorzystuje się je np. do czyszczenia elementów w spawarkach światłowodowych.

Na koniec wspomnimy jeszcze o wysoce zaawansowanych urządzeniach do czyszczenia światłowodów. Są to różnego rodzaju myjki ultradźwiękowe czy pompy przedmuchujące złącza przefiltrowanym z kurzu powietrzem. Ich konstrukcje specjalnie dostosowano do współpracy ze złączami światłowodowymi i adapterami.

Należy jednak pamiętać, że lepiej przeciwdziałać niż usuwać skutki. Tak więc pamiętajmy, żeby zawsze zabezpieczać niewykorzystywane porty światłowodowe. Wypinając złącza z przełącznic, zaraz zabezpieczajmy je specjalnymi kapturkami, a port w adapterze zasłaniajmy zatyczkami. Tylko takie postępowanie może w dużym stopniu uchronić naszą sieć przed kłopotami. Oczywiście nie da się w 100% wyeliminować zabrudzenia. Nawet w najlepszych serwerowniach kurz jest tam stałym gościem. Dlatego każdorazowo przed zestawieniem nowego połączenia powinniśmy dokładnie wyczyścić oba złącza, a wspomniane narzędzia pomogą nam w tym.

Pozdrawiamy, Seit.pl