Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepej. Dowiedz się więcej.
You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Pomiary sieci światłowodów

 Pomiary sieci światłowodów

Funkcjonowanie sieci światłowodowych zależy od wielu czynników. Dużą rolę odgrywają tu parametry samych włókien, połączeń spawanych, rozłączalnych czy ułożenie samego kabla. Dlatego tak ważną role odgrywają pomiary sieci światłowodowych oraz ich certyfikacja w odniesieniu do dopuszczalnych parametrów, jakie przewidują różnego rodzaju normy.


Do dyspozycji mamy kilka metod pomiarowych, które pozwalają w różny sposób określać poszczególne parametry. Przyjrzyjmy się tym najważniejszym.

Podstawowy pomiar z wykorzystaniem miernika mocy i źródła światła pozwala określić całkowitą tłumienność wtrąceniową toru transmisyjnego. Do pomiaru potrzebujemy mieć dostęp do obu końców toru. Po jednej stronie podłącza się źródło światła o długości fali dostosowanej do typu mierzonego włókna. Po drugiej stronie podpina się miernik mocy wyskalowany i co ważne skalibrowany z naszym nadajnikiem. Miernik pokaże nam całkowitą tłumienność, jaka występuje w badanej linii.
Metoda określa bardzo ważny parametr, czyli tłumienność całkowitą. Jednak w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, nie mówi nic o lokalizacji miejsca, w którym problem występuje.

Kolejna metoda pomiarowa wykorzystuje mierniki typu reflektometr – OTDR. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest to, że miernik bada naszą linię, będąc podłączonym tylko z jednej strony. Zarówno źródło światła, jak i odbiornik zintegrowane są w jednym urządzeniu. Pomiaru dokonuje się z wykorzystaniem metody odbicia sygnału pomiarowego od różnego rodzaju anomalii, jakie występują w badanym włóknie.
Kolejna zaleta tej metody to przedstawienie wyników, które odbywa się w sposób graficzny. Miernik rysuje cały tor pomiarowy i nanosi na nim poszczególne zjawiska, które sygnał pomiarowy napotkał na swojej drodze. Dodatkowo otrzymujemy indywidualne parametry każdego zjawiska określającego jego tłumienie czy reflektancję. Na podstawie odpowiednich analiz sygnału mierzonego miernik jest w stanie określić, co to za zjawisko: spaw, złączka, zagięcie, splitter, duch czy koniec włókna. Dzięki takiemu obrazowaniu wyników jesteśmy dokładnie określić miejsce powstania problemu, czy określić np. miejsce przerwania kabla.

Są też mierniki do tak zwanej certyfikacji sieci światłowodowych. Wykorzystują one powyższe metody pomiarowe i dodatkowo przeprowadzają analizę w odniesieniu do obowiązujących norm. W ten sposób określa się czy dana sieć spełnia te normy i czy np. jest możliwa transmisja danych z daną prędkością na mierzonym odcinku. Pod uwagę bierze się tłumienie całkowite toru w odniesieniu do jego długości.

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o czymś takim, jak inspekcja złączy światłowodowych. Wykonuje się ją sondą mikroskopową, która sprawdza czoło feruli złącza pod kątem czystości, zarysowań i wykonania. Jakie złącze musi spełniać parametry określa norma IEC 61300-3-35. Specjalny mikroskop powiększa złącze 200 lub 400 razy. Następnie za pomocą analizy obrazu system określa jego stan, porównując wyniki z danymi określanymi przez normę. Cały obraz dodatkowo dzieli się na poszczególne strefy w zależności od odległości od rdzenia włókna. Proces pomiaru odbywa się automatycznie, a wynik może być poprawny lub błędny. Do tego otrzymujemy pełen raport z wyliczonymi powierzchniami, jakie uległy zabrudzeniu czy są porysowane.

Pozdrawiamy, Seit.pl