Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepej. Dowiedz się więcej.
You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Multipatchcord

Multipatchcord

Nowoczesne rozwiązania w technologii światłowodowej mogą niekiedy zaskoczyć. Dobrym tego przykładem jest multipatchcord. Właśnie jemu poświęcimy dzisiejszy artykuł.
Multipatchcord_2Multipatchcord jest to patchcord światłowodowy wykonany na kablu instalacyjnym wielowłóknowy. Dzięki niemu każdy z nas może wykonać własną sieć światłowodową. Co ważniejsze, jej wykonanie nie będzie wymagać specjalnych narzędzi jak spawarka światłowodowa czy zaawansowanej wiedzy dotyczącej budowy sieci optycznych. Wystarczy, że określimy kilka parametrów, jakie chcemy osiągnąć i na tej podstawie zostanie stworzony potrzebny patchcord wielowłóknowy. Doborem wszystkich szczegółów technicznych w tego typu rozwiązaniach zajmie się specjalista, u którego produkt będziemy zamawiać.

Jak działa takie rozwiązanie? Zamiast standardowego kabla patchcordowego wykorzystuje się kabel, z jakiego buduje się szkielet sieci. Są to najczęściej kable z centralną tubą do 24 włókien i o dużo większej wytrzymałości mechanicznej. Oczywiście mogą to być i inne kable o budowie np. tubowej i większej ilości włókien. Ograniczeniem stosowania tej metody określają najczęściej względy opłacalności ekonomicznej czy ograniczenia techniczne dotyczące możliwości ułożenia takiego kabla.

Po ustaleniu wszystkich szczegółów technicznych z klientem fabryka przystępuje do realizacji zamówienia. Włókna w kablach instalacyjnych są bardzo delikatne, dla tego wzmacnia się je dodatkowymi warstwami poprzez nałożenie na nie warstwy w postaci tuby 2-3mm (powłoki jak w kablach patchcordowych). W miejscu gdzie kabel został rozszyty zakłada się specjalny rozdzielacz, który przytrzymuje nałożone tuby na włókna. Tak przygotowane włókna zarabia się dalej w taki sam sposób, jak w przypadku standardowych patchcordów. W rezultacie otrzymujemy kabel instalacyjny na końcu, którego każde włókno zostało zamienione na kabel patchcordowy.

Na czas transportu i układania, końce kabla ze złączami zabezpiecza się peszlem lub specjalną osłoną, która umożliwia dodatkowo jego zaciąganie w np. kanalizacji. Całość zwija się w rolkę lub nawija na bęben, w zależności od zamówionej długości kabla.

Klient przed realizacją zamówienia musi określić następujące parametry:

– rodzaj kabla (jeśli są wymagane jakieś dodatkowe parametry lub właściwości),

– typ i ilość włókien potrzebnych do zarobienia,

– długość kabla i ewentualnie, jakiej długości mają być rozszycia na końcach,

– układ rozszycia: wszystkie włókna tej samej długości, kaskadowo, kaskada po 2 włókna,

– rodzaj złącza oraz ich polerowanie,

Na podstawie tych wszystkich informacji klient otrzymuje gotowy produkt, który wystarczy jedynie ułożyć i można końce wpiąć bezpośrednio do urządzenia. Rozwiązaniem zalecanym jest jednak stosowanie przełącznic na końcach, gdzie włókna wpinamy w adaptery jak to ma miejsce w standardowej metodzie budowania sieci światłowodowych. Do podłączania urządzeń powinno stosować się dodatkowych patchcordów połączeniowych, dzięki czemu zabezpieczymy złącza w naszym multipatchcordzie przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Rozwiązanie doskonale sprawdza się w sieciach gdzie należy wykonać połączenie pomiędzy 2 punktami i potrzebujemy zakończyć do kilku – kilkunastu włókien. Również tam, gdzie spawanie przy pomocy spawarki światłowodowej jest utrudnione lub wręcz niemożliwe, metoda znajdzie swoich zwolenników.

Pozdrawiamy, Seit.pl