Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepej. Dowiedz się więcej.
You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Klasyfikacja pomiarów sieci światłowodowych oraz miedzianych

 Klasyfikacja pomiarów sieci światłowodowych oraz miedzianych

Nie tylko światłowody są podstawą naszej pracy. Działamy również na tradycyjnych liniach miedzianych. Dlatego warto również o nich wspomnieć w kilku słowach. W poprzednim tekście poruszyliśmy kwestię pomiarów linii światłowodowych. Jednak linie miedziane również ich wymagają.

pomiarNiezależnie od tego, czy rozmawiamy o pomiarach miedzianych, czy światłowodowych same czynności można podzielić na kilka grup. Podział może być ze względu na mierzone parametry, ale również ze względu na czas, kiedy taki pomiar wykonujemy. Właśnie na ten drugi podział chcielibyśmy zwrócić uwagę, ponieważ często nie bierze się takich ewentualności pod uwagę w funkcjonowaniu sieci.

Podstawowym pomiarem, który wykonuje się zarówno na linii miedzianej, jak i światłowodowej jest pomiar powykonawczy. Przeprowadzany zaraz po zakończeniu procesu instalacji. Ma na celu weryfikację parametrów wykorzystanych elementów do budowy sieci oraz sposób samego wykonania instalacji. Nikt przecież nie chciałby odebrać instalacji, która nie będzie działać poprawnie. Pomiar często połączony z certyfikacją sieci w przypadku, kiedy sieć ma uzyskać certyfikat gwarancyjny producenta okablowania.

Kolejne — pomiary kontrolne, zwane również weryfikującymi. Są to dodatkowe czynności pomiarowe wykonywane na zlecenie inwestora, generalnego wykonawcy, czy producenta systemu okablowania. Tego typu pomiary są niezwykle istotne. Zleca się je niezależnym firmom, które nie miały bezpośredniego udziału w tworzeniu sieci. Pozwalają na obiektywną ocenę stanu instalacji. W ten sposób można zweryfikować pracę wykonawcy, jak i parametry samego systemu. Przy okazji tych czynności, wykonujący je specjaliści mogą zwrócić uwagę na inne uchybienia w budowie całej infrastruktury, które nie wpływają bezpośrednio na pomiary (parametry sieci), ale mają istotny wpływ na jej prawidłowe wykonanie i funkcjonalność. Często pozwalają ujawnić zatajone usterki przez wykonawcę.

Coraz częściej wykonuje się również pomiary okresowe, które stanowią kolejną grupę. W najprostszych słowach są to zaplanowane czynności kontrolne, które przeprowadza się na istniejących sieciach. Ich celem jest weryfikacja poszczególnych parametrów oraz określenie stanu sieci ze wskazanie ewentualnych uszkodzeń. Najtrafniejszym określeniem, które można, wykorzystać jest „pomiar profilaktyczny”. Dzięki niemu możemy również monitorować zachodzące zmiany i zauważyć zagrożenia, które mają nastąpić w przyszłości. Takie działania pozwalają zapobiegać przyszłym usterkom. To z kolei przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa całej linii.

W przypadku powstania ewentualnych usterek jedną z najistotniejszych czynności jest ich lokalizacja. Kiedy dysponujemy specjalistycznym sprzętem pomiarowym, zidentyfikowanie uszkodzenia nie należy do czynności trudnych. Najlepsze urządzenia potrafią niezwykle szybko zlokalizować problem i co najważniejsze także określić jego przyczynę.

Pozdrawiamy, Seit.pl