Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepej. Dowiedz się więcej.
You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Przełącznice światłowodowe

Przełącznice światłowodowe

Światłowody oraz cały osprzęt z nimi związany to temat rzeka. Każdy artykuł wnosi coś nowego. Dzięki nam zagłębiacie się w świat nowoczesnych technologii komunikacji. Dziś nie będzie inaczej, bo zajmiemy się przełącznicami światłowodowymi.

DASZ_FO11W największym skrócie przełącznice światłowodowe to elementy sieci, które pełnią identyczną funkcję jak krosownice „Patch-Panele” w sieciach miedzianych. W kablach światłowodowych może być nawet do kilku set włókien i dzięki przełącznicom rozszywamy każde włókno na osobnym porcie. Pozwala to wygodne zarządzanie nimi. Umożliwia podłączanie urządzeń aktywnych na odpowiednie włókna czy łączenie ich z innymi za pomocą patchcordów światłowodowych (krosowanie).

Dzięki zastosowaniu przełącznic mamy pełen i co najważniejsze szybki dostęp do poszczególnych włókien naszej infrastruktury, bez konieczności stosowania specjalistycznych narzędzi.

Przełącznice mogą przybierać różne formy. Najpopularniejsze to szuflady w standardzie 19” o wysokości od 1U do nawet kilkunastu. Ich wielkość zależy od ilości kabli i ilości włókien, które mają być w niej rozszyte. Inne konstrukcje to różnego rodzaju skrzynki naścienne czy wolnostojące. Występują również przełącznice zintegrowane z mufami światłowodowymi czy jako niezależne szafki zewnętrzne, które znalazły szerokie zastosowanie w sieciach FTTH.

W miejscach, gdzie do czynienia mamy z bardzo dużą ilością zakończeń światłowodowych jak np. Data Center, obiekty telekomunikacyjne czy punkty rozdzielcze sieci szkieletowych, zwykłe przełącznice mogą nie wystarczyć. W takich sytuacjach korzysta się z nieco większych rozwiązań w postaci specjalnych szaf dystrybucyjnych ODF (z ang. Optical Distribution Frames).

Niezależnie od konstrukcji przełącznice powinna posiadać kilka funkcjonalnych obszarów:

– miejsce / system mocowania kabli. Najczęściej są to przetłoczenia w konstrukcji z blachy, do których opaskami mocujemy kable. Mogą to również być różnego rodzaju zaciski skręcane czy po prostu skręcane przepusty kablowe. Najważniejsze to, żeby dało się bezpiecznie umocować kabel.

– miejsce na kasety spawów. To właśnie tam umieszczamy osłonki spawów i gromadzimy zapas włókien z kabli, potrzebny do wykonania spawów. Włókna wyciągnięte z kabla są bardzo delikatne i narażone na uszkodzenia mechaniczne. Dla tego należy zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie i tacki spawów doskonale się do tego nadają.

– przestrzeń na zapas kabli z pigtaili łącznie z uchwytami do ich organizacji. Przy niewielkiej ilości pigtaili ten zapas można zgromadzić w tacce spawów. Jednak jeśli mamy do czynienia z większą ilością włókien do rozszycia, to ten zapas trzeba zwinąć w innym miejscu, pamiętając o zachowaniu odpowiedniego promienia gięcia dla kabli.

– kolejny element przełącznicy, odgrywający istotną rolę to pole komutacyjne. Jest to płyta z wyciętymi otworami przystosowanymi do instalacji adapterów światłowodowych odpowiedniego typu. To właśnie tam każde włókno znajduje swoje zakończenie złączem. Dzięki temu polu komutacyjnemu łatwo można zarządzać włóknami i dokonywać podłączeń patchcordów.

Konstrukcje przełącznic mogą być różne, wszystko w zależności od ich przeznaczenia. Jest to nieodzowny element każdej sieci światłowodowej. Prawidłowy dobór takiej przełącznicy może mieć istotne znaczenie na funkcjonalność sieci i jej ewentualny rozwój w przyszłości. Dla tego jej dobór odgrywa tak istotną rolę.

Pozdrawiamy, Seit.pl