Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepej. Dowiedz się więcej.
You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Rozwiązania data center

Rozwiązania data center

Przedstawiamy Państwu rozwiązanie „Data Center” dedykowanie dla małych jak i dużych komputerowych centrów przetwarzania danych.

 

 

Co to jest „Data Center” i jak jest zbudowane?

data center schematObrazując w prosty sposób „Data Center” to „pomieszczenie” postawione najczęściej wewnątrz serwerowni. Mówimy najczęściej, ponieważ takie pomieszczenie można również wykorzystać jako samodzielną serwerownię lub wydzieloną strefę.

Tego typu pomieszczenia składają się z połączonych ze sobą szaf teleinformatycznych o odpowiedniej konstrukcji (szafy serwerowe lub przemysłowe). Dzięki dodatkowym elementom konstrukcyjnym takim jak dachy, ścianki, drzwi, łącząc je z szafami tworzymy zamkniętą przestrzeń.

Dzięki modułowej konstrukcji, tego typu centra można szybko i łatwo rozbudowywać o kolejne moduły (szafy). Najmniejszą jednostkę stanowią 2 szafy stojące naprzeciw siebie. Dodając kolejne 2 szafy tworzymy zgodnie ze swoimi potrzebami własne „Data Center”.

 

Po co stosować „Data Center”?

Na pewno nasuwa się Państwu pytanie, w jakim celu budować dodatkowe pomieszczenie w naszej serwerowni. Przyczyn jest kilka, ale najważniejsze przyczyny to:

 zlodziej

BEZPIECZEŃSTWO 

  Jak zostało już wspomniane, takie wydzielone strefy można budować nie tylko w serwerowi, ale wszędzie tam, gdzie chcemy ograniczyć dostęp do naszych serwerów przed niepożądanymi osobami.

Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest możliwość tworzenia wielu stref, z indywidualnymi uprawnieniami dostępu. W jednej dużej serwerowi, możemy wydzielić kilka części, a wszystko przy jednej infrastrukturze towarzyszącej serwerowni. Będzie to również dodatkowe zabezpieczenie dla najważniejszych urządzeń naszego systemu.

Dostęp do takiego centrum może odbywać się za pośrednictwem standardowych zamków jak i zamków elektronicznych.

CHŁODZENIE

chłodzenieJednym z głównych problemów jakie należy rozwiązać przy budowie nowoczesnej serwerowi, to oprócz niezawodnego systemu zasilania, systemu bezpieczeństwa pożarowego czy włamaniowego jest system chłodzenia. 
W dzisiejszych czasach stworzenie systemu, który będzie posiadał dużą moc obliczeniową nie stanowi żadnego problemu. Problemem jest natomiast zapewnienie odpowiednich warunków pracy komputerom pracujących w takim systemie. Duża moc wiąże się z wydzielaniem dużej ilości ciepła, które należy odprowadzić i zastąpić powietrzem chłodniejszym. Właśnie temu ma pomóc „Data Center”.

Dzięki zamkniętej konstrukcji tworzonej przez kilka szaf możemy w prosty sposób wpływać na przepływ powietrza wokół sprzętu aktywnego.

Chłodzenie całego pomieszczenia serwerowni wymaga zastosowania urządzeń, które będą w stanie zapewnić odpowiedni poziom temperaturowy w całej kubaturze tego pomieszczenia. Dodatkowo nie możemy mieć pewności, że strumień chłodnego powietrza będzie docierał do wszystkich urządzeń aktywnych w sposób zapewniający należyte chłodzenie. Wynika stąd, że potrzebujemy jednostki chłodzące o mocy dużo większej, niż wynikało by to z mocy cieplnej wydzielanej przez sprzęt aktywny.

Dzięki proponowanemu rozwiązaniu możemy kierować chłodne powietrze bezpośrednio w okolice sprzętu aktywnego, który przy pomocy wewnętrznych wentylatorów będzie go pobierał je w takiej ilości, jaka jest mu potrzebna.

 

Jak to działa?

cyrkulacja powietrza w data center

W przypadku standardowych systemach klimatyzacyjnych, mając „Data Center” musimy dostarczyć do jego wnętrza schłodzone powietrze. W zależności od wymaganej mocy i konstrukcji klimatyzatorów, takie jednostki mogą znajdować się wewnątrz serwerowi, w pomieszczeniu towarzyszącemu serwerowi (zaplecze techniczne) lub całkowicie po za strefą naszego pomieszczenia. Dzięki układowi kanałów doprowadzamy chłodne powietrze z klimatyzatora do przestrzeni między szafami, która jest szczelna i nie pozwala na ucieczkę powietrza. Sprzęt aktywny zainstalowany w szafach pobiera sobie to powietrze przy pomocy wentylatorów, schładza wewnętrzne układy a następnie wyrzuca ciepłe powietrze na zewnątrz naszej zamkniętej strefy przez perforowane osłony tylnie szaf. Jest to rozwiązanie z tak zwanym zimnym korytarzem, w którym cyrkulacja powietrza odbywa się w całej przestrzeni serwerowni (zastosowane szafy muszą posiadać osłony przednie i tylnie perforowane).Dzięki temu rozwiązaniu dokładnie kontrolujemy proces chłodzenia.

 

Chłodzenie w „Data Center” przy pomocy wymienników „NAUTILUS”

cyrkulacja powietrza w data center

Często przy projektowaniu nowoczesnych serwerowni pojawia się problem z jej usytuowaniem czy mocą obliczeniową na jaką jest ona przewidziana. Jak już wspomnieliśmy duże serwerownie wymagają potężnych urządzeń chłodzących i dodatkowo w celu zwiększenia niezawodności działania systemy te muszą być dublowane.

W przypadku układów chłodzących wykorzystujących „wodę lodową” najlepszym rozwiązaniem są wymienniki, które wkomponowuje się w „Data Center”, zapewniając możliwość chłodzenia w zamkniętych układach – rozwiązanie z gorącym korytarzem.

W tym rozwiązaniu cały układ cyrkulacji powietrza ogranicza się wyłącznie do szaf z zainstalowanym sprzętem. Woda lodowa doprowadzana jest do poszczególnych modułów, które w zależności od mocy obsługują jedną lub kilka szaf. Rozwiązanie to nie wymaga prowadzenia dodatkowych kanałów wentylacyjnych. 
Ponieważ cały obieg powietrza jest zamknięty, w tym rozwiązaniu stosujemy szafy serwerowe o IP54 – szafy przemysłowe. Dzięki temu uzyskujemy moc chłodniczą nawet do 20kW dla jednego modułu.

 

konfiguracja

 

Jeszcze jednym ważnym aspektem przemawiającym za tym rozwiązaniem jest ekonomia. Z punktu widzenia użytkowników ważne są koszty utrzymania serwerowni. W całej tej infrastrukturze najwięcej energii a więc i największe koszty, pochłaniają nie urządzenia komputerowe tylko system chłodzenia. Dzięki temu rozwiązaniu oprócz dodatkowego bezpieczeństwa, redukujemy i to znacznie koszty związane z systemami chłodzenia przez możliwość stosowania jednostek chłodzenia mniejszych mocy.

porównanie

 

Jak dobrać najlepsze rozwiązanie dla Moich potrzeb?

Na to i wiele innych pytań pomożemy Ci odpowiedzieć. Każde rozwiązanie to indywidualne potrzeby klienta, dlatego zapraszamy do nas. 
Przeanalizujemy Twoje potrzeby i znajdziemy najlepsze rozwiązanie. Skorzystaj z naszego doświadczenia i dołącz do grona naszych zadowolonych klientów.

Zapraszamy.